Како одабрати компоненте од титанијума за комуналне{0}}соларне пројекте

Jul 22, 2026|

Како одабрати компоненте од титанијума за комуналне{0}}Соларне пројекте

Соларна фарма{0}}комуналних размера ради 25-30 година. Монтажне структуре, компоненте за праћење и системи за хлађење суочавају се са УВ деградацијом, сланим спрејом, циклусом влаге и корозијом тла сваки дан током тог животног века. Компоненте од легуре титанијума за соларну опрему коштају 3-5 пута више од поцинкованог челика унапред – али не захтевају поновно поцинковање, фарбање или замену током животног циклуса пројекта. Овај водич покрива избор разреда (оцена 2 наспрам оцене 5 наспрам 7), регионалне спецификације за Немачку/Јапан/Индију/Југоисточну Азију и 7 докумената за верификацију које треба да затражите од свог добављача пре него што наручите.

Где се титанијум уклапа у услужне{0}}Сцале Солар

Соларни пројекти{0}}комуналног обима користе титанијум у три категорије компоненти: монтажни и структурални хардвер, механизми за соларно праћење и системи за хлађење/пренос топлоте. Не оправдава свака компонента титанијум-материјал заузима своје место тамо где поцинковани челик или алуминијум достигне границе радног века пре истека 25-годишњег рока за ППА пројекта.

Одлука се своди на једну варијаблу: трошак замене током рада. Ако замена компоненте захтева растављање низова, гашење претварача или слање екипа на удаљене локације, цена животног циклуса јефтинијег материјала премашује првобитну цену титанијума. Ако је компонента лако доступна и заменљива, поцинковани челик или алуминијум остаје економичан избор.

Компоненте које гарантују титанијум: погонске руке трагача (циклично оптерећење + изложеност), причвршћивачи за обалну монтажу (напад хлоридом на цинкове премазе) и цеви за хлађење петље у постројењима концентроване соларне енергије (ЦСП) где хемија расхладне течности напада угљенични челик. За ове примене, компоненте од легуре титанијума за соларну опрему обезбеђују век трајања који не постижу челик и алуминијум.

Избор разреда: оцена 2 наспрам 5. оцена 7

Три врсте титанијума покривају 95% апликација соларне инфраструктуре. Разлика није у квалитету-већ у хемији и механичким својствима прилагођеним одређеним оптерећењима и окружењима.

Имовина

2. разред (ЦП)

5. разред (Ти-6Ал-4В)

7. разред (Ти-0,2Пд)

АСТМ стандард

B348/B338

B348/B381

B348/B338

Затезна чврстоћа (МПа)

345

950

345

Граница течења (МПа)

275

880

275

Отпорност на корозију

добро (опште)

добро (опште)

Супериор (Цл⁻ + киселина)

Најбоља соларна апликација

Монтажа, расхладне цеви

Руке трагача, структурни носачи

Обални причвршћивачи, измењивачи топлоте

Релативни трошак

Баселине

+40-60%

+80-120%

Степен 2 је комерцијално чист титанијум. Подржава општу атмосферску корозију и петље за хлађење чистом водом. За монтажне шине и структурне компоненте које нису-оптерећене-, Граде 2 пружа довољну чврстоћу по најнижој цени титанијума. Јачина течења 275 МПа (по АСТМ Б348) премашује типичне захтеве за оптерећење ветром за системе за фиксирање{9}}нагиба.

Степен 5 (Ти-6Ал-4В) је легура за ваздухопловство. Додатци алуминијума и ванадијума повећавају затезну чврстоћу на 950 МПа-3к већу од степена 2. Соларне ручице за праћење круже хиљаде пута дневно након сунца; ово оптерећење од замора захтева већу чврстоћу степена 5. Коришћење степена 2 у руци трагача ризикује пуцање од замора при концентрацијама напрезања у року од 5-8 година.

Оцена 7 додаје 0,15-0,25% паладијума. Паладијум мења потенцијал корозије, омогућавајући пасивно зарастање филма у срединама богатим хлоридима-и киселим срединама. За приобалне соларне фарме у кругу од 5 км од слане воде, причвршћивачи степена 7 и цеви размењивача топлоте спречавају корозију у пукотинама на коренима навоја и спојевима цеви-на-лим листовима – две локације на којима се степен 2 на крају удубљује.

Регионална спецификација: Немачка, Јапан, Индија, Југоисточна Азија

Географија покреће избор квалитета титанијума кроз два канала: оптерећење атмосферским хлоридима и хемију земљишта. Исти дизајн соларне фарме захтева различите спецификације материјала у зависности од тога где је изграђен.

Немачка:Пројекти{0}}комуналних предузећа у Баварској и Бранденбургу суочавају се са ниском изложеношћу хлоридима (ИСО 9223 категорија Ц2{7}}Ц3). Титанијум 2. степена је довољан за монтажу хардвера. Обални пројекти дуж Северног и Балтичког мора прате исти хлоридни протокол као и Јапан-Граде 7 за затвараче у кругу од 5 км од обале. Немачки БИмА и ТУВ инспектори захтевају пуну сертификацију материјала (ЕН 10204 тип 3.1) за структурне компоненте, укључујући титанијум.

Јапан:Већина корисних{0}}солара у Јапану налази се на 10 км од обале. Слани спреј који покреће тајфун- доноси оптерећење хлоридима од 15-60 мг/м²/дан (ИСО 9223 категорија Ц4-Ц5) током сезоне олуја. Степен 7 је стандардан за причвршћиваче и изложене структурне везе. Тракери на приобалним локацијама користе степен 5 за снагу, са причвршћивачима степена 7 на местима склапања. ЈИС Х 4600 (титанијумска плоча/плоча) и ЈИС Х 4607 (титанијумска цев) су јапански стандарди еквивалентни АСТМ Б348/Б338 – потврдите за који стандард ваш добављач сертификује.

Индија:Пустињски пројекти у Раџастану и Гуџарату суочавају се са високим УВ и термичким циклусима (од -5 степени до 50 степени дневно), али минимално излагање хлоридима-Оцена 2 је адекватна. Обални пројекти у Тамил Надуу и Гуџарату (Залив Кхамбхат) захтевају 7. разред из истих разлога као и Јапан. Индијски БИС сертификат прихвата АСТМ и ЈИС стандарде; потврдите прихватање са својим ЕПЦ уговарачем пре него што наведете.

Југоисточна Азија:Тропска влажност (75-90% релативне влажности током целе године-) плус обална оптерећења хлоридима чине југоисточну Азију најагресивнијим окружењем за хардвер за соларну монтажу. Пројекти у Вијетнаму, Тајланду, Индонезији и Филипинима у кругу од 10 км од обале треба да одреде оцену 7 за све изложене затвараче и оцену 5 за руке за трагове. Унутрашњи пројекти (Североисточни Тајланд, Северни Вијетнам) могу користити Граде 2 за фиксну монтажу. Сезона монсуна доноси 3-6 месеци непрекидног циклуса мокро-суво који убрзава деградацију премаза на поцинкованом челику-титанијуму, пасивни оксидни филм који се не разграђује у овим условима.

Апликација{0}}у-Мапирање оцена

Следећа табела мапира уобичајене{0}}соларне компоненте у препорученим разредима титанијума на основу типа оптерећења и окружења изложености:

Компонента

Препоручена оцена

Зашто

Монтажне шине

2. разред

Довољна чврстоћа, најнижа цена, општа атмосферска корозија ОК

Погонске руке трагача

5. разред

Висока чврстоћа на замор за покретна оптерећења, 3к јача од ЦП разреда

Обални причвршћивачи

7. разред

Додатак Пд отпоран је на корозију хлоридних пукотина на интерфејсу навоја

Цеви размењивача топлоте за хлађење

2 или 7 разред

Оцена 2 за чисту воду; Оцена 7 ако расхладна течност садржи хлориде

7 докумената које треба затражити пре наручивања

Добављач титанијума без пуне сертификације продаје метал са етикетом. Затражите ове документе пре него што наручите производну наруџбу:

1. Сертификат о испитивању материјала (ЕН 10204 Тип 3.1 или АСТМ А960)-са топлотним бројем, хемијским саставом и механичким својствима

2. Усклађеност са АСТМ Б348 (шип) или Б338 (цев) или Б381 (ковање)-не само „титанијум“ на фактури

3. Резултати испитивања интергрануларне корозије (АСТМ Г67 за Ти разреде) ако примена укључује киселе медије

4. Извештај о инспекцији димензија са ЦММ подацима за машинске компоненте-толеранције према ИСО 2768-мК осим ако није другачије назначено

5. Спецификација завршне обраде (Ра вредност) са методом мерења-критичном за компоненте у ротирајућем или клизном контакту

6. ИСО 9001 сертификат система управљања квалитетом-није пословна лиценца, стварни КМС сертификат

7. Сертификат земље порекла и следљивост сировина-извор титанијумског сунђера утиче на садржај кисеоника

Ако добављач не обезбеди ставке 1-3, оцена материјала на понуди је непроверљива. Купујете метал са етикетом, а не сертификовани титанијум.

Логика трошкова: почетна цена наспрам уштеде током животног циклуса

Титанијум кошта 3-5 пута више од вруће-поцинкованог челика по килограму. Али поређење није по килограму - већ по години радног века.

Поцинкована челична монтажна шина у приобалном окружењу југоисточне Азије захтева поновно{0}}поцинковање или замену 10-12. године. Трошкови замене укључују: материјал, рад, приступ дизалици, демонтажу низа и губитак производње енергије током застоја. У соларној фарми од 100 МВ, замена 5.000 монтажних шина кошта 180.000-250.000 долара само у материјалу и раду - пре него што се преброје изгубљени приходи од производње.

Титанијумска шина 2 степена еквивалентне носивости кошта 4 пута више унапред, али не захтева одржавање током 25 година. Прелазна тачка у којој је цена животног циклуса титанијума већа од поцинкованог челика је 12-14 година у приобалном окружењу, година 18-20 у унутрашњости. За 25-годишњи ППА, титанијум је јефтинији на основу животног циклуса на било којој обалној локацији или локацији са високом влажношћу.

Овај прорачун се не примењује на окружења са мало-хлорида у унутрашњости где поцинковани челик достиже 20+ година радног века. На тим локацијама, навођење титанијума додаје цену без додавања вредности.

ФАК

Могу ли да користим титанијум степена 2 уместо степена 5 за руке трагача да уштедим трошкове?

Не. Тракерске руке доживљавају циклично оптерећење од замора-хиљаде циклуса дневно док низ прати сунце. Граница течења 2. степена (275 МПа по АСТМ Б348) је недовољна за дуготрајно оптерећење од замора. Степен 5 (Ти-6Ал-4В, принос 880 МПа) је специфициран за компоненте које су критичне за замор. Употреба степена 2 ризикује настанак прслине услед замора на тачкама концентрације напона у року од 5-8 година.

Како се титанијум може поредити са алуминијумом за соларну монтажу?

Алуминијум 6061-Т6 има границу течења 276 МПа- скоро идентичан титанијуму 2. разреда. Оба су отпорна на атмосферску корозију. Разлика је у агресивним срединама: алуминијум трпи точку корозије у хлоридним срединама (приобално, со за одмрзавање), док пасивни филм титанијума остаје стабилан. За локације у унутрашњости, алуминијум је исплативији. За приобалне локације, титанијум обезбеђује дужи радни век.

Која површинска обрада ми је потребна за титанијумске соларне компоненте?

За статичке монтажне компоненте: Ра 3,2 µм је довољно. За површине које се спајају у механизмима за праћење: Ра 1,6 µм или боље да би се спречило нагризање. Титанијумске жлебове наспрам титанијума испод клизног контакта-обележавају парове различитих материјала (титан против каљеног челика или титан насупрот ПТФЕ-обложених чаура) на клизним интерфејсима.

Могу ли да заварим титанијумске соларне компоненте на-лицу места?

Не препоручује се. Заваривање титанијума захтева заштиту од инертног гаса (ТИГ са прочишћавањем аргоном) и на предњој страни вара и на страни корена. Услови на терену ретко испуњавају захтеве чистоће и заштите. Унапред-израдите склопове од титанијума у ​​фабрици и отпремите их као под-заварене подсклопове. Ако је заваривање на терену неизбежно, наведите квалификацију поступка заваривања према ИСО 3834 и накнадну{7}}инспекцију боје заваривања (сребро/слама=прихватљиво; плава/љубичаста=оксидација, одбацити).

Одредите своје титанијумске компоненте

Пошаљите своје цртеже компоненти, потребну врсту титанијума и локацију пројекта. Добићете верификовану спецификацију материјала са АСТМ усаглашеношћу, механичким својствима и толеранцијама димензија у року од 24 сата.

Емаил:sales@moly-tungsten.com| ВхатсАпп/телефон: +86 134 3633 4453

---

Цхина Супер Тецх Цо., Лтд. (моли-тунгстен.цом) - 11 година производње компоненти од титанијума, волфрама и молибдена. ИСО 9001 сертификован. Служи соларној, полупроводничкој, медицинској и нафтној и гасној индустрији широм Немачке, Јапана, Индије и југоисточне Азије.

Контакт: sales@moly-tungsten.com|+86 134 3633 4453|Научно-технолошки парк Вангјинг, Пекинг, Кина

Pošalji upit